Szkolenie online dla projektantów, instalatorów i konserwatorów dźwiękowych systemów ostrzegawczych 12-14.05.2025
Informacje ogólne
Koszt szkolenia
Prelegenci
Program szkolenia
Szkolenie realizowane przez Platformę e-learningową
Szkolenie obejmuje tematykę związaną z projektowaniem, instalowaniem i konserwacją dźwiękowych systemów ostrzegawczych połączone z prezentacją najnowszych zagadnień omawianego obszaru. Szkolenie już po raz kolejny zostało wyróżnione i odznaczone złotym medalem podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Szkolenie skierowane jest do osób początkujących i doświadczonych w świadczeniu usług z zakresu projektowania, instalacji i konserwacji DSO.
Wariant I
Obejmuje:
- Materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej;
- Dostęp i szkolenie na Platformie e-learningowej CNBOP-PIB;
- Zaświadczenie/ certyfikat o realizacji szkolenia;
Oficer pożarnictwa, ukończył studia dzienne magisterskie w zakresie specjalności technicznej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz Studia Podyplomowe w zakresie Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do czerwca 2015 r. był Zastępcą Dyrektora Biura Rozpoznawania Zagrożeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Wykładowca na podyplomowych studiach z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa budowli w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wykładowca na szkoleniach dla projektantów różnych branż (SSP, DSO, SUG, wentylacja pożarowa, odbiory obiektów budowlanych, itp.) organizowanych przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej - Państwowy Instytut Badawczy oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Ekspert i prelegent na wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych. Autor wielu publikacji na tematy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Współautor wielu projektów aktów prawnych oraz analiz i ekspertyz technicznych dotyczących zabezpieczenia przeciwpożarowego różnych obiektów budowlanych. Rzeczoznawca do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (od 1994 roku).
Absolwent Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od początku swojej pracy zawodowej związany z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej, jako Specjalista Zespołu Laboratoriów Sygnalizacji Alarmu Pożaru i Automatyki Pożarniczej. Zajmuje się badaniami kwalifikacyjnymi, w tym badaniami funkcjonalnymi, środowiskowymi oraz kompatybilności elektromagnetycznej, na potrzeby certyfikacji urządzeń systemów sygnalizacji pożarowej, głównie central i głośników do dźwiękowych systemów ostrzegawczych oraz systemów zasilania. Wieloletni auditor wiodący lub techniczny dokonuje ocen zakładowej kontroli produkcji badanych wyrobów. Autor publikacji na tematy związane z ochroną przeciwpożarową budynków i obiektów budowlanych. Specjalista w zakresie badań na potrzeby certyfikacji elementów systemów sygnalizacji pożarowej oraz systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła (central sygnalizacji pożarowej, central dźwiękowych systemów ostrzegawczych, głośników, zasilaczy), auditor inspekcji zakładowych kontroli produkcji. Autor kilkudziesięciu publikacji i referatów na konferencjach naukowo-technicznych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.
Kierownik Jednostki Certyfikującej CNBOP-PIB w Józefowie. Pełni funkcję audytora inspekcji zakładowej kontroli Produkcji (ZKP) oraz ocen warunków techniczno – organizacyjnych (WTO). Pracuje również jako wykładowca na szkoleniach dla rzeczoznawców ds. zabezpieczeń ppoż., inspektorów ochrony przeciwpożarowej, projektantów, instalatorów i konserwatorów
Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe Techniczna Ochrona Osób i Mienia prowadzone w Wojskowej Akademii Technicznej oraz liczne kursy i szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa mienia. Projektant instalacji przeciwpożarowych i Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem pożarowym w elektroenergetyce oraz technicznych zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Prowadzi zajęcia w szkoleniach organizowanych przez CNBOP-PIB oraz Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Autor kilkudziesięciu artykułów i licznych referatów wygłaszanych na konferencjach krajowych i zagranicznych, współautor poradnika „Instalacje elektryczne i teletechniczne”, „Poradnika zarządcy nieruchomości” oraz „Przepisy techniczno-budowlane dla praktyków” autor książki „Instalacje przeciwpożarowe”. Współpracuje z czasopismami ElektroInfo, Zabezpieczenia, Administrator, oraz innymi. W 2009 roku laureat nagrody „Verba Docent” przyznawanej przez redakcję miesięcznika ElektroInfo. Posiada doświadczenie zawodowe związane z realizacją dużych projektów zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiektach przemysłowych, magazynowych, biurowych i użyteczności publicznej, a także kwestiami bezpieczeństwa pożarowego w zarządzaniu nieruchomościami.
I dzień
- Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń wchodzących w skład DSO w Polsce. Przegląd dokumentów normatywnych w zakresie DSO.
- Wybrane zagadnienia akustyki istotne dla Dźwiękowych Systemów Ostrzegawczych.
- Ćwiczenia praktyczne - pomiary współczynnika zrozumiałości mowy.
- Prezentacja elementów DSO. Cz. 1. Zastosowanie, zasada działania, konfiguracja, sposób użytkowania, możliwe rozwiązania.
- Konserwacja dźwiękowych systemów ostrzegawczych.
- Ćwiczenia praktyczne - pomiary współczynnika zrozumiałości mowy.
- Ćwiczenia praktyczne - obliczanie pojemności rezerwowego źródła zasilania
II dzień
- Wymagania PSP przy prowadzeniu czynności kontrolno – rozpoznawczych obiektów budowlanych. Kierunki zmian w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
- Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze w świetle przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Działalność kontrolno -rozpoznawcza PSP.
- Dobór przewodów i kabli w DSO - ciągłość dostawy energii i przekazu sygnału w warunkach pożaru.
- Głośniki stosowane w Dźwiękowych Systemach Ostrzegawczych. Rodzaje głośników, podstawowe parametry.
- Parametry akustyczne i wymagania instalacyjne dla głośników w świetle polskich przepisów.
- Zasady projektowania, instalowania systemów DSO na przykładzie realizacji rzeczywistego projektu.
III dzień
- Prezentacja elementów DSO. Cz. 2. Funkcjonalność central DSO i współpraca DSO z innymi urządzeniami przeciwpożarowymi.
- Pokaz pomiarów elektroakustycznych elementów Centrali DSO.
- Ćwiczenia praktyczne - obliczanie pojemności rezerwowego źródła zasilania.
- Symulacje akustyczne.
- Egzamin.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu szkolenia w przypadku nie zebrania minimalnej liczby Uczestników szkolenia lub z innych przyczyn niezależnych od Organizatora.
ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLENIU NALEŻY:
- DOKONAĆ REZERWACJI ONLINE lub POBRAĆ KARTĘ UCZESTNICTWA, a następnie przesłać na adres koordynatora nie później niż na 14 dni przed przewidywanym terminem rozpoczęcia szkolenia. PROSIMY O UWAŻNE WPISYWANIE DANYCH DO WYSTAWIENIA FAKTURY - BRAK MOŻLIWOŚCI ZMIANY DANYCH PO WYSTAWIENIU I ZATWIERDZENIU FAKTURY.
- Po otrzymaniu Karty Uczestnictwa Organizator przesyła potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.