Do 2 września wszystkie szkolenia organizowane przez CNBOP-PIB będą realizowane w formule on-line.
Od 4 września wszystkie szkolenia będą realizowane w formie stacjonarnej, w siedzibie CNBOP-PIB, z wykorzystaniem elementów Platformy e-learningowej CNBOP-PIB
Oświetlenie awaryjne - projektowanie, instalacja i konserwacja 07-09.12.2022
Informacje ogólne
Koszt szkolenia
Prelegenci
Program szkolenia
ul. Nadwiślańska 213
05-420 Józefów /k. Otwocka
Zagrożeniem dla życia ludzkiego jest nie tylko ogień, ale także i dym – zbyt duże jego stężenie może zaburzyć orientację ewakuujących się osób. Istotnym utrudnieniem przy ewakuacji z budynków jest zanik energii elektrycznej, w tym oświetlenia podstawowego.
Ustawodawca nakłada na właściciela, zarządcę budynku obowiązek zabezpieczenia obiektu w system oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, którego celem jest zapewnienie bezpiecznego opuszczenia budynku. Centrum Naukowo–Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej oraz Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego przygotowały szkolenie dotyczące prawidłowej instalacji i konserwacji oświetlenia awaryjnego w tym: wymagania techniczne, układy zasilania, dobór przewodów czy przeglądy. Celem pośrednim szkolenia jest zaprezentowanie możliwych rozwiązań, a także wyjaśnienie najczęściej pojawiających się problemów, błędów.
Szkolenie skierowane jest do projektantów, konserwatorów, administratorów obiektów budowlanych, rzeczoznawców oraz do tych z Państwa, którzy pragną poszerzyć zakres własnych kwalifikacji.
Wariant I
Obejmuje:
- Materiały szkoleniowe w formie pdf;
- Obiad i serwis kawowy;
- Certyfikat kwalifikacji lub zaświadczenie o uczestnictwie;
Wykładowcami podczas szkolenia będą specjaliści z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Polskiego Związku Przemysłu Oświtleniowego, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, a także specjaliści z Wojskowego Biura Studiów Projektów Budowlanych i Lotniskowych.
I dzień
- Otwarcie szkolenia. Działalność edukacyjna CNBOP - BIP na rzecz bezpieczeństwa pożarowego;
- Certyfikacja usług i kompetencji w ochronie przeciwpożarowej;
- Zasady wprowadzenia do użytkowania opraw oświetleniowych do oświetlenia awaryjnego w myśl obowiązujących przepisów prawa;
- Oświetlenie dynamiczne – nowe techniki stosowane przy oświetlaniu dróg ewakuacyjnych i prowadzeniu ewakuacji;
- Wymagania techniczne dot. stosowanych rozwiązań instalacji oświetlenia ewakuacyjnego:
- rodzaje oświetlenia modele zastosowań
- wymagania w zakresie natężenia oświetlenia ewakuacyjnego w strefie otwartej, na drogach ewakuacyjnych, w strefach zagrożenia wybuchem, urządzeń, zapasowego
- rozmieszczenie opraw oświetlenia awaryjnego,
- zasady oświetlania sprzętu ppoż., punku pierwszej pomocy medycznej oraz zmiany poziomu
- graficzne określenie wymagań w zakresie oświetlenia dróg ewakuacyjnych
- kąty bryłowe oświetlenia, przykłady obliczeniowe
- Dobór przewodów oraz zabezpieczeń do urządzeń ppoż., funkcjonujących w czasie pożaru - dobór kabli zapewniających ciągłość zasilania w czasie pożaru, najczęściej spotykane błędy, istotne problemy, rozwiązania;
- Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne oświetlenia awaryjnego;
- Ćwiczenia praktyczne- przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne oświetlenia awaryjnego.
II dzień
- Oprawy awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego:
- wymagania normatywne
- oprawy nabudowywane oraz wbudowywane – montaż oraz instalacja, instrukcje montażu
- zastosowane źródeł LED
- optyka w oprawach awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego
- Systemy opraw – podział systemów sterowania testem, systemów zasilania oraz monitorowania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego:
- oprawy z ręcznym przyciskiem testu
- oprawy z automatyczną funkcją testu
- system centralnego testowania
- system monitorowania opraw awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego – cechy charakterystyczne wraz z instalacją
- system centralnej baterii – cechy charakterystyczne wraz z instalacją
- Konfiguracja systemów monitorowania, systemów zasilanych centralnie oraz opraw w oparciu o analizę wymagań normatywnych:
- analiza wymagań normatywnych w odniesieniu do systemów opraw oświetlenia awaryjnego
- możliwości konfiguracji opraw monitorowanych centralnie oraz opraw zasilanych centralnie
- Właściwy dobór systemów oświetlenia awaryjnego celem zapewnienia optymalnego rozwiązania:
- wymagania normatywne dotyczące natężenia oświetlenia awaryjnego
- analiza porównawcza opraw awaryjnych rozproszonych w systemie monitorowania oraz opraw awaryjnych zasilanych centralnie
- Prawidłowe serwisowanie i konserwacja opraw i systemów awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego celem utrzymania ciągłości gotowości do pracy:
- analiza wymagań prawnych
- zalecenia normatywne dla konserwacji i serwisu systemów oświetlenia awaryjnego
III dzień
- Układy zasilania i dobór mocy źródeł zasilających. Akumulatory w układach zasilania urządzeń przeciwpożarowych. Ochrona przeciwpożarowa oraz zasoby zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru;
- Oświetlenie awaryjne w budynkach i innych obiektach budowlanych. Błędy popełniane przy projektowaniu i eksploatacji oświetlenia awaryjnego;
- Prezentacja programów do projektowania: Dialux;
- Prezentacja programów do projektowania: Relux;
- Egzamin końcowy.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany terminu szkolenia w przypadku nie zebrania minimalnej liczby Uczestników szkolenia lub z innych przyczyn niezależnych od Organizatora.
ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W SZKOLENIU NALEŻY:
- DOKONAĆ REZERWACJI ONLINE lub POBRAĆ KARTĘ UCZESTNICTWA, a następnie przesłać na adres dgajownik@cnbop.pl nie później niż na 14 dni przed przewidywanym terminem rozpoczęcia szkolenia. PROSIMY O UWAŻNE WPISYWANIE DANYCH DO WYSTAWIENIA FAKTURY - BRAK MOŻLIWOŚCI ZMIANY DANYCH PO WYSTAWIENIU I ZATWIERDZENIU FAKTURY.
- Po otrzymaniu Karty Uczestnictwa Organizator przesyła potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
- Przesłać potwierdzenie dokonania wpłaty na adres dgajownik@cnbop.pl.
- W szkoleniu mogą uczestniczyć tylko te osoby, które w terminie przesłały kartę uczestnictwa oraz dokonały wpłaty na wskazane konto bankowe.
- Nie złożenie rezygnacji z udziału w szkoleniu i nieobecność na szkoleniu nie zwalnia Uczestnika lub Instytucji Zgłaszającej z obowiązku uiszczenia opłaty za udział w szkoleniu w pełnej wysokości, a uiszczona opłata nie podlega zwrotowi.
Prawa autorskie: wszystkie prawa do materiałów szkoleniowych są wyłączną własnością CNBOP-PIB. Kopiowanie materiałów szkoleniowych w całości lub części wymaga pisemnej zgody Dyrektora CNBOP-PIB.